Otsing

Ringo Ringvee: “Kui jumal on olemas, siis miks on maailmas vaesus, kannatus, sõjakolded põlemas?” (Lisatud video Genkaga)

Ringo Ringvee kaitses Tartu ülikooli usuteaduskonna doktorikraadi 2011. aasta suvel. Magistrikraadi omandas Ringvee Helsingi ülikoolis. 1999. aastast on ta siseministeeriumi usuasjade osakonna nõunik. Ta on avaldanud luulekogud „Linnud mustmühisevast majast“ ja „Aken ümber mere“. Ringvee on reggae-muusika huviline, DJ ja Raadio 2 saatejuht. Küsisime Ringolt, miks õppida usuteadust Tartu ülikoolis. Millistele küsimustele saab sealt vastuse ja kuidas teoloogiaõpingud avardavad noore inimese maailmapilti? Koostöös Eesti räppari Genkaga valmis Ringo tekstist ka video.

Milline religioon on õige? Kas minu usk on parem kui tema oma või vastupidi? Kas jumal on olemas? Ja kui ta olemas on, siis miks on maailmas kannatus, sõjad ja vaesus? Kas jumal on armastus? Või mida see üldse tähendab? Kas usk on hea või halb, must või valge?

Kas nendele küsimustele saab vastuse Tartu ülikooli usuteaduskonnas õppides? Kas usuteaduskonnas õpetatakse, kuidas uskuda, et elul on mõte?

Vaevalt. Kuid seal on võimalik teada saada, milliseid erinevaid religioone on maailmas; miks inimesed peavad oma usku või religiooni kõige õigemaks ja paremaks; kuidas erinevad religioonid ja vaimsusõpetused seletavad inimeste mure põhjuseid; miks osad inimesed ei söö sealiha ning teised keelduvad söömast seeni; kas teadus ja religioon või teadus ja usk on teineteise vastandid või siiski mitte; ja palju muud.

Enamus maailma elanikkonnast on mõjutatud mõnest usutraditsioonist ning isegi siis, kui me ise ühtki usutraditsiooni ei järgi, mõjutavad seda otseselt või kaudselt erinevate religioonide järgijad ning nende uskumused. Alustagem kasvõi sellest, miks on meil seitsmepäevane nädal. Miks mitte kahe- või kaheteistkümnepäevane?

Kui mõne teaduskonna lõpetajast saab ülikooli lõpetades kindla elukutse esindaja, siis – usu või ära usu – usuteaduskonna lõpetajat selline saatus ei oota. Kuid samas annab usuteaduskonnas pakutav õpe võimaluse mõista maailmas ja inimeses toimuvaid protsesse. Nii on usuteaduskonna lõpetajad leidnud oma teadmistele vastava töökoha väga erinevates eluvaldkondades.

 Vaata videot Genkaga

Samal teemal