Otsing

Ivar Kruusenberg: “Kas tead kui hull hape on Coca-Cola?” (lisatud video Genkaga)

Ivar Kruusenberg on Tartu ülikooli keemiadoktor aastast 2013. Pool aastat töötas ta Hollandis Euroopa Komisjoni teadusuuringute ühiskeskuses, mis tegeleb mh tuumaenergia ohutusreeglite väljatöötamise ja vesinikenergeetika arendamisega. Samas on ta Eesti lumelauakoondise liige ja lumelauakrossi mitmekordne Eesti meister. Kruusenberg on kahel korral pälvinud üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi esimese preemia. Praegu töötab ta Tartu ülikoolis kolloid- ja keskkonnakeemia teadurina.

Pärast keskkooli lõppu tahab enamik meist saada kuulsaks advokaadiks, arstiks või mõne prestiižika ettevõtte juhiks. Kas teie teate, kui palju on Eestis tegelikult vaja uusi advokaate? Kui palju ärijuhte või kui palju arste peab sõitma töö otsimiseks ja parema palga saamiseks välismaale praktiseerima?

Kas sa oled valmis loobuma oma hobidest ja muust elust, et ülikoolis ööd ja päevad seaduseid pähe tuupida või inimese patofüsioloogiast lugeda ning siis lõpuks ülikooli lõpetades Soome tööle minna või end Eestis töötuna arvele võtta?

Mõtle sellele, enne kui astud ülikooli majandust, õigust või meditsiini tudeerima. See otsus pole ainult sinu ülikoolis veedetud ajaks, vaid terveks eluks.

Eestis ja terves maailmas on puudu tohutul hulgal keemikuid, füüsikuid, keskkonnatehnolooge, geolooge ja biolooge. Rikkad keemiaettevõtted, huvitavad start-up’id, kaevandusettevõtted, kolossaalsed naftafirmad ja muud ettevõtted otsivad nende erialade lõpetanuid, sest nende huvitavate ja hästi tasustatavate erialade inimestest on puudus.

Loodusteaduste õppimine ei ole tuim – see on huvitav ja paindlik. Kas sind on kunagi elus vaevanud küsimus, kui hull hape on Coca-Cola ja mida see sinu hammastega teeb? Kas sa tahaksid teada, kui palju antibiootikume jood sa sisse piimaga ja sööd kala või loomalihaga? Kas sa oled kunagi tahtnud teada, miks su naabri kass palderjani peale ilgelt pöördesse läheb? Kas sind on huvitanud, miks su sõber kiiremini purju jääb kui sina? Ja miks näiteks su klassivend lihtsamini tüdrukuid leiab ning klassiõde peigmehi jalaga eemale peab ajama?

Kas sa tahaksid leida rohu, mis su vanaemal ja vanaisal kümme aastat kauem lubaks elada? Kas sa tahaksid veeta oma ülikooli praktikumid metsas jalutades, kala püüdes ning sõpradega kvaliteetset aega veetes? Kas sa tahad reisida keemiakonverentsile Hawaiile? Kas sa tahad, et sul jääks ülikooli kõrvalt aega ka oma hobideks? Ja no muidugi, ilmselt tahad sa selle kõige kõrvalt veel ka rikkaks saada, eks?

Loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas teatakse vastuseid nendele küsimustele. Meie tudengid reisivad mööda maailma ringi ja ei pea loobuma oma isiklikust elust, et õppida midagi uut ja tohutult huvitavat. Ja muidugi, meie tudengid saavad ka hea, prestiižika ja tasuva töökoha. Tule õpi keemiat Tartu ülikoolis!

Vaata videot Genkaga

Samal teemal