Otsing

Art Leete: “Kultuur on ühiskonna haiguste ravi” (lisatud video Maarja Jakobsoniga)

Art Leete BW
foto: Lauri Kulpsoo

Art Leete lõpetas Tartu ülikooli etnoloogia eriala aastal 1994. Magistrikraadi kaitses Leete TÜ-s folkloristika erialal 1996.a ja doktorikraadi samas aastal 2000. Leete töötas Eesti Rahva Muuseumis aastatel 1995–1997 soome-ugri ja võrdleva etnoloogia osakonna juhatajana ning 1997–2001 teadusdirektorina. 2002–2003 töötas ta teadurina Georgetowni ülikoolis USA-s. Leete on Tartu ülikooli etnoloogia professor aastast 2004. Leetet on autasustatud Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Milline keel on kõige ilusam? Kelle ajalugu põnevam? Kelle kultuur ägedam? Kelle mõtted omapärasemad?

Eestlased näevad end väikese rahvana. Meie väärikus on võrsunud kultuurist ja ajaloost. Eesti keel laseb meil mõelda maailma asjadest omal moel.

Kultuuri kaudu mõistame kõiki Eesti inimesi ja kogu maailma, kus on paarsada suuremat ja tuhandeid eestlastest palju väiksemaid rahvaid.

Kas keel loob rahva või rahvas keele? Kas rahvaluule elab ka tänapäeval? Kas ajalugu ütleb, kes me oleme ja mis meist saab?

Kas luuletus on aken meie hinge või lihtsalt sõnade mäng?

Kas maailmas on meiega sarnaselt mõtlevaid rahvaid? Kui me saame aru, kes me oleme, võime ka teisi mõista.

Meid pole kloonitud ühestki teisest rahvast. Kultuuris on meie omapära ja just erilistena märkavad ja mõistavad meid ka teised.

Maailm ei peaks olema rahvaste, religioonide ega tsivilisatsioonide võitlustander. Olgugi, et ajalehes, telekas ja internetis räägitakse vastupidist.

Nagu elu näitab, on rahvusteaduste õppimisest saadud tarkus vajalik, et saada presidendiks või peaministriks, direktoriks või diplomaadiks, kirjanikuks või DJ-ks, kunstnikuks või metsasarvemängijaks.

Kultuur on igal pool, suurtes ja väikestes asjades, mis inimesi ühendavad. Kultuur on parlamendis ja kaevanduses, heinamaal ja tänaval, kunstisaalis ja töökojas. Kultuur on sinus ja minus. Kultuur on ühiskonna haiguste ravi.

Samal teemal