Otsing

Ain Raal: “Proviisor leiab alati tööd – olgu parasjagu riik, valitsus või ilm milline tahes” (lisatud video Harry Kõrvitsaga)

Ain Raal lõpetas Tartu ülikooli farmaatsiaosakonna proviisorina aastal 1984. 1989. aastal kaitses Raal farmaatsiakandidaadi kraadi (PhD) lõhnava kummeli farmakognostilise uurimise alal. Raal on avaldanud rea raamatuid peamiselt ravimtaimedest, nt “Maailma ravimtaimede entsüklopeedia”, “Seitse tervendavat puud” ja “101 Eesti ravimtaime” ja sadu teaduslikke ja populaarteaduslikke kirjutisi. Raal on TÜ farmaatsia instituudi juhataja ja WHO traditsioonilise meditsiini ekspert ravimtaimede alal2006. aastal valisid tudengid Raali Tartu ülikooli aasta parimaks õppejõuks medicina valdkonnas.

Palusime Ain Raalil kirja panna oma mõtted proviisoriõppe vajalikkusest ja väärtusest. Tekstist valmis video näitleja Harry Kõrvitsa esitluses.

See mõte tekkis mul veel enne koolipoisiks saamist, kui ma ei teadnud rohtudest ööd ega mütsi. Otsustasin teha valmis oma esimese ravimi, lausa imerohu, nii kuueaastaselt. Segasin hoolega läbi liivakastist võetud liiva ja aiast saadud mulla. Nendele lisandus vesi ja sellele omakorda sireliõied, mustsõstralehed ja veel mitut sorti imelisi koostisosi. Otsekui mingi sisemine sund juhtis mind, käskides võtta “seda” ja “seda” ja siis veel “seda”. Võlusõnadki said rohule peale loetud, ent nende sisu on praeguseks aegade taha hajunud. Säherdune rohi pidi aitama mitte ainult et peaaegu kõige vastu, vaid ka olema kõige hea ja veelgi parema poolt. Siiski jäid katsed tookord katki, tulid uued mängud ja mõtted. Nõnda ei saanudki ma teada, kas ajakellal on võimalik imerohu väel seiereid edasi liigutada või saabub kõik tasa ja targu oma õigel ajal.

Suuremaks ja päris suureks saades võtsin kuulda oma onu sõnu.

Mu onu ütles ikka: “Õpi proviisoriks! Proviisor leiab alati tööd – olgu parasjagu riik, valitsus või ilm milline tahes.”

Tõeliselt hea haridus lehvib kõrgemal kui mis tahes riigilipud ja valitsused, kehvast suusailmast rääkimata. Eesti vajab proviisoreid. Ja Euroopa tunnustab! Proviisori diplom kehtib kogu Euroopa Liidus. Sest proviisoreid on kõikjal vaja ja proviisoriõpe Tartu ülikoolis on Euroopa tasemel.

Proviisoreid ei ole vaja ainult apteekides – proviisorid töötavad ka ravimifirmades, hulgimüügisüsteemis, ravimiametis, laborites, ülikoolis ja mujal, kus vajatakse unikaalse kompetentsiga ravimpreparaatide asjatundjat.

Kuidas inimkond oma esimesed ravimid avastas? Tulid need jumalast, loodusest, juhusest või hoopis kogemusest? Mis on looduslike ravimiallikate sees, miks ja kuidas nad meid aidata võiksid? Mis toimub enne, kui tablett valmis saab? Mis ained on tableti sees ja mis tuleb tableti järel? Kellele, miks, millal, kuidas ja millises annuses tablett mõjub? Nendele ja veel rohkematele küsimustele leiad vastuse just proviisoriks õppides.

Meie planeedil kasvab ligi 300 000 kõrgemate taimede liiki, millest on farmatseutiliselt läbi uuritud alla 10%. Sul seisab suur töö ees. Õpi proviisoriks!

Ravimpreparaat ei ole ainult erilise sisuga pakend. Ravimpreparaat on pakend pluss sellega kaasnev asjatundlik nõustamine.

Farmaatsia on teadus ja teadus on põnev. Teadus on rahvusvaheline. Ja seda veel enam, kui lähed doktoriõppesse.

Nii et jäi siis meelde, mida mu onu ütles?

Täname Eesti Apteekide Ühendust ja Tartu Ülikooli Kesklinna Apteeki.

Samal teemal