Otsing

Kristi Mumm: “Miks mina olen õpetaja?”

Kristi Mumm sai aastal 2008 Tartu ülikooli bakalaureusekraadi põhikoolis humanitaar- ja sotsiaalainete õpetamise alal. 2011. aastal lõpetas Mumm kasvatusteaduste magistriõppe ja õpib praegu haridusteaduse doktorantuuris. Ta töötab Tartu Forseliuse kooli eesti keele ja kirjanduse õpetajana. Kristi Mumm oli 2013. aasta õpetajate auhinnagala “Eestimaa õpib ja tänab” õhtujuht koos näitleja Tambet Tuisuga. 2014. aasta sügisel vahetas Mumm pooleks päevaks kohad haridus- ja teadusministri Jevgeni Ossinovskiga, et tutvuda ministeeriumi töö ja seadusloomeprotsessidega.

Palusime Kristil panna kirja oma mõtted õpetajaametist, mille tulemusena valmis video TÜ õpetajahariduse kohta.

Miks mina olen õpetaja? Kui oleksin ju võinud olla advokaat või ettevõtja, pankur või ärimees? Kuid mis toimus minu sees, et valisin just õpetajatee?

Pikad päevad, öötunnid, palju kisa, vähe raha, seda juttu kuuleme ju tihti meediast, mis teeb me elukutset pidevalt maha. Miks siis ikka olen ma jäänud püsima ning leian, et ka sina võiksid küsida, küsida just endalt: ehk on aeg nüüd teha väike põige ja mõelda, kas mitte õpetajaamet pole sinu jaoks see õige?

Üks naeratus, hea sõna või hoopis põnevust täis päevad on need, mille kaudu õpilased näevad, et sina oled see, kes neist hoolib, kes neid iga päev ootab ikka kooli, et koos avastada elu meie ümber. Sinu väärtused ja mõtted, sinu maailmavaade loevad, sest need on need, mis just õpilaste hinge poevad. See on suhe, mille sina üles ehitad, see on suhe, mis jääb kestma, mis määrab, et õpilane ei teeks valikut väära, kui temast saanud lõpetaja nagu sinagi praegu, kes sa mõtled: miks mitte õpetajaks ja kohe ja praegu?

Meist igaühel on vähemalt üks õpetaja, üks inimene, kes on meie elu mõjutanud ja meile oluline. Kas sina tead, mis tunne on see, kui näed, et iga päev see, mida teete üheskoos, ka mängib rolli ühe õpilase eluloos. Õpetades lapsi annad sa igaühele tüki endast ja oma maailmast, mõjutades neid, kes mõjutavad hiljem meid, meie ühiskonda, elu ja maailma.

Kui tahad olla loov või oskad suhelda, kui sinus peitub soov olla näitleja või hoopis nõustaja, sa suudad kohaneda, juhtida ja kuulata, siis õpetajakutse endas seda kõike kannab ning võimalusi eri ametiteks pidevalt ta annab.

Kui sinus on see kirg õppida koos noortega, siis mis sellest, et seda varjutamas praegu tugev hirm, mina usun, et õpetaja amet annab elule sära ja selle tunned õpetades sa kindlasti kohe ära. Kui sa tahad, et sinu ametist leiaks inimesed kasu, siis enam pikalt mõelda küll ei tasu, üks samm, üks otsus, üks tee ning haara õpetaja amet endale.

Vaata Kristi Mummi videot:

Samal teemal