Otsing

Karl Gustav Adamsoo: noor, usu endasse rohkem!

Mulle tundub viimasel ajal, et paljudel noortel on hirm ebaõnnestumise ees. Äkki ma teen elus valesid valikuid? Kui ma oleksin teinud teistmoodi, äkki siis oleks paremini läinud? Pea hoogu, võta endale nüüd üks hetk. Sa oled õigel teel, usu mind!

Kui sulle mõnikord tundub, et kõik hakkab minema plaanitust teisiti, miski on oodatust raskem või tehtud otsus ei paista just see kõige õigem, siis tuleb sulle palju õnne soovida! Just nimelt: sa astusid olulise sammu elutähtsal kursusel, mida ei suuda mitte keegi ainepunktidesse ümber panna. Oled õppinud ennast paremini tundma.

Paljud seisavad uut eriala õppides või tööd alustades silmitsi kahtlustega. See on normaalne. Osal meist võib tekkida eriala valides küsimus, kas see on ikka see õige. Ma olen näiteks pikka aega unistanud juristiks saamisest, aga äkki on mõni teine valik parem? Pisikene rahulolematus on minu hinnangul alati hea, see paneb inimese pingutama ja leidma lahendusi, mis tekitavad hiljem heaolu. Samas tasub nende mõtete tekkides korraks hoog maha võtta ja süveneda sellesse, mida uus eriala või töö endaga kaasa võib tuua.

Ükski algus ei pruugi olla kerge, aga kui võtta aega ja uuega lähemalt tutvuda, avaneb maailm, mille olemasolust ei olnud varem võib-olla aimugi. Kui saad jala sellesse maailma viiva ukse vahele, hakkab endal põnev ja tõenäoliselt mõtled ühel hetkel: „Aga kuidas hoopis mina seda või toda teeksin?“ See on täpselt nagu jalgrattasõiduga – alguses, kui kukud, on suur tahe visata ratas nurka. Kui oled sõitmise selgeks saanud, kihutad täistuuridel ringi ega taha kuidagi sadulast maha tulla. Ma usun, et nii on tegelikult iga katsumusega elus, ka ülikooliõpingutega.

Mitte ükski eriala ülikoolis ei ole sada protsenti meie igapäevaellu üle tõstetav. Minu hinnangul on kõige kasulikum oskus võtta sellest, mida ülikool või elu ise pakub, just seda, mida tegelikult vajad ning mis sinu väärtushinnangute ja omapäradega sobib. Seeläbi saad kujundada endast täpselt sellise inimese, nagu soovid, ja leida südamest pühendudes endale töö, mida teed nii, et silmad säravad. Ent tõsi on ka see, et maailmas pole midagi, mis oleks algusest lõpuni meelepärane. Kui sul on tahe võtta vahepeal kõige mõrumana tunduvast apelsinist välja see viil, mis sind kõige enam kõnetab, siis see ongi edu võti.

Mulle jäid ülikooliõpingutest kõige enam meelde õppejõud, kes aitasid tudengitel leida oma raja, kuid samal ajal säilitada enda isikupära. Omanäolisi, kirega tegutsevaid inimesi on igal pool vaja. Mõtle ise, kui sul oleks tööle kandideerimas viis ühesuguse taustaga inimest. Lõpptulemusena valitakse ikka see, kes kõige positiivsemalt meelde jääb.

Õpingute aeg on üks kõige väärtuslikum teekond üldse. Lisaks sellele, et õpid tundma oma eriala, õpid sa ka iseennast avastama. Usu enda valikutesse rohkem, kahtle vähem ja ole julgem – nii jõuad ühel päeval täpselt sinna, kuhu ise soovid.

• Karl Gustav on lõpetanud Tartu Ülikoolis ajakirjanduse ja kommunikatsiooni bakalaureuse- ja magistriõppe.
  • Ta on töötanud Tartu Jaan Poska Gümnaasiumis meediaõpetuse ja kommunikatsiooni õpetajana. Praegu töötab Karl Gustav Telia Eestis PR-projektijuhina.
  • Tema südameteema on seenioride digipädevus. Seetõttu võib Karl Gustavit näha näiteks ETV saates „Prillitoos“, kus ta juhib seenioride nutiabi rubriiki.

Samal teemal