Otsing

Taivo Pungas – sina ja arvuti: kumb on parem praegu ja tulevikus?

Andmeteadlane Taivo Pungas rääkis kõrgharidusmessil „Õpi Tartus“ teemal, kuidas saada hakkama maailmas, kus arvutid muutuvad üha targemaks. Kõrghariduspäev „Õpi Tartus“ tõi Kultuurikatlasse üle 1500 kooliõpilase, kes otsisid gümnaasiumi lõpetamise eel inspiratsiooni, millise erialaga enda edasine elu siduda.

Elame arvutitest ümbritsetud maailmas. Nad on kõikjal – robotmuruniidukid, mobiiltelefonid, nutikellad, autod ja isegi targad lambipirnid. See kõik mõjutab meie elu väga erineval moel.

Elu on kiirem, odavam ja mugavam

Esiteks on kaugus muutunud väga ebaoluliseks. Me saame saata teisel pool maakera elavale inimesele sõnumi umbes ühe sekundiga.

Teiseks on informatsioon muutunud odavaks ja kättesaadavaks. Umbes 500 aastat tagasi olid raamatud väga kallid ja seetõttu info luksuskaup. Täna võib motiveeritud inimene internetist leida ükskõik millise maailma tippülikooli tasuta kursuseid.

Samuti on meie elus palju vähem rutiini ja mõttetuid tegevusi. Enam ei pea tekste koostama nii, et alguses kirjutad mustandi ja seejärel sama teksti puhtal kujul ümber. Praegu tehakse nii vaid koolides kirjandit kirjutades. Meil on olemas tekstitöötlusprogrammid ja arvutid teevad meie eest mõttetud ülesanded ära.

Arvutid on teinud meie elu nii mugavaks, et me saame targas kodus kontrollida praktiliselt kogu koduelektroonikat üksnes telefoni abil, alates lambipirnidest kuni televiisorini.

Muutused keskkonnas

Arvutid muutuvad üha targemaks. Me sõidame autoga vaid selleks, et jõuda ühest kohast teise. Kuigi tehnoloogia on teinud meie jaoks liikumise lihtsamaks kui näiteks hobusega või jalgsi, siis on meil jäänud üks samm tegemata. Me tahaksime jõuda punkti, kus arvuti oleks piisavalt tark, et ta ise juhiks autot.

Selle mõju oleks palju suurem kui pelgalt ühest punktist teise jõudmine. Iseliikuvad autod võivad täielikult muuta meie linnapilti. Kuna iseliikuv auto ei pea jääma kesklinna parkima, vaid võib liikuda linnast 10 kilomeetri kaugusele, on tulevikulinnades palju vähem autosid, rohkem ruumi jalakäijatele ja rohkem parke.

Teisest küljest võib tehnoloogia areng olla paljudele väga suureks probleemiks, kuna nende töökohad satuvad selle tõttu ohtu. Näiteks USA-s elab praegu kolm miljonit inimest, kelle põhitöökoht on auto juhtimine. Tehnoloogia arenguga nad kaotavad töö.

Suhtlemine inimkeeles

Tehnoloogia on arenenud nii kaugele, et arvutid saavad aru, kui nendega rääkida inimkeeles. Me saame arvutiga rääkida ja öelda neile, mida on vaja teha.

Praegugi on olemas Amazoni Alexa ja Apple’i Siri, millele saab anda häälkäsklusi – vahetada muusikat, kontrollida lambipirne, tellida Amazonist tooteid.

Screen Shot 2018-03-05 at 13.51.36
slaidi autor: Taivo Pungas

See muudab elu veel mugavamaks, sest meil pole varsti enam vaja aegunud vahendeid nagu klaviatuurid ja hiired.

Isikustatud maailmad

Facebooki uudisvoog kujuneb selle põhjal, mida kasutajad endale meeldivaks on märkinud ja on seetõttu igaühe jaoks unikaalne. Spotify muudab oma kasutajaliidest selle põhjal, mis funktsionaalsust kõige rohkem kasutatakse ja on seetõttu isikustatud. Näiteks, kui kasutada rohkem laulude esitusloendit, siis see ilmub menüüs eespool.

Tulevikus võivad tekkida juba isikustatud arvutimängud, mis loodud ainult vastavalt indiviidi huvidele. Samuti võime oodata filme, millest saab näha isklikku versiooni vastavalt sellele, mis enesele huvi pakub.

Screen Shot 2018-03-05 at 13.51.47
slaidi autor: Taivo Pungas

Mida sellises maailmas teha?

Kuna informatsiooni tuleb igast kanalist nii palju sisse, et kõike pole võimalik hallata, tuleks oma mobiilil teated maha võtta. Mis tunne oleks, kui vaatad filmi ja iga 30 sekundi tagant tuleb ja torkab sind keegi sõrmega roietesse? Sotsiaalmeedia teated on keskendumisele samasuguse mõjuga. Oma tarbimise osas tuleb teha teadlik otsus sisse lülitada vaid need teated, mis meie jaoks on olulised.

Laiemas pildis tuleb valida õige tee. Üldiselt jagunevad inimesed kaheks – piltlikult öeldes on restoranis ühed inimesed saalis kliendid ja teised seina taga köögis. Saalis olevate inimeste jaoks ei ole oluline, kes on köögis, peaasi, et saaks toidu lauale. Samamoodi ei ole vahet, kes on taksojuht või kes pakendab ja toob kohale Amazonist tellitud paki. Seetõttu on seina taga tegutsevad inimesed nähtamatud ja saalis paiknevatele inimestele ühesugused.

Screen Shot 2018-03-05 at 13.56.31
slaidi autor: Taivo Pungas

Ühe olulisem on olla õigel pool seina, sest seal on võimalik eristuda. Valel pool seina on 10 000 täpselt samasugust inimest, kelle teenuseid pole võimalik eristada. Kui üks neist lõpetab tegevuse, siis see üldist ühiskonna toimimist ei mõjuta. Taksojuhil või pakivedajal on väga raske olla ametivendadest 10 korda parem ja seeläbi eristuda. Samuti on valel pool seina tegutsevaid inimesi väga lihtne ära automatiseerida ning teine pool ei paneks seda tähelegi.

Kuidas seda teha?

Oluline oleks valida omale tehniline haridus. Ilmselt on 30-40 aasta pärast programmeerimisoskus sama oluline kui tänapäeval kirjaoskus. Ilma selleta on väga vähe töövõimalusi.

Siin on kaks valikut – kas olla see, kes oskab üksnes lugeda või see, kes oskab kirjutada ja luua süsteeme, mis teevad elu kõikide jaoks paremaks. See oskus võib olla inimese põhitegevus või siis ka kasulik kõrvaline oskus. Ülikooliharidust valides tähendaks see põhieriala või kõrvaleriala valimist.

Oma karjäärist tuleks mõelda nagu mootorita lennukist. Mida kõrgemalt alustada, seda laiem on ala, kuhu maanduda. Seetõttu tuleks alustada võimalikult keerulisest erialast, millega saate napilt hakkama.  Isegi kui asjad välja ei kuku ja tuleb eriala vahetada, oled ikkagi aasta aega õppinud midagi kasulikku.


  • Taivo Pungas on Tartu ülikooli informaatika eriala vilistlane ja Eesti üks hinnatumaid andmeteadlasi
  • Ta on töötanud TransferWise’s ja Skype’is, hetkel töötab tarkvarainsenerina tehnoloogiaettevõttes Starship
  • Taivo Pungas peab blogi aadressil www.pungas.ee
  • Kõrgharidusmessi Õpi Tartus saad järelvaadata siit

Samal teemal