Otsing

Piret Saag: Fortumo jaoks on Tartu Ülikool kvaliteedi- ja usaldusmärk

Fortumo on rahvusvaheline ettevõte, mis pakub mobiilseid makselahendusi 80 riigis läbi 300 mobiilioperaatori. Fortumo asutati 2007. aastal Tartu Ülikooli vilistlaste Rain Rannu, Veljo Otsasoni ja Martin Koppeli poolt. 2011. aastal valiti Fortumo Eesti Ettevõtluse Auhinnakonkursil aasta eksportööriks ning aasta parimaks ettevõtteks. Tegemist on Eesti ühe enim töökohti loonud idufirmaga ja atraktiivseima tööandjaga TÜ vilistlaste seas – 63% Fortumo töötajatest on Tartu Ülikooli taustaga. Fortumo peakontor asub Tartus ning harukontorid San Franciscos, Pekingis ja Delhis. Järgmisel õppeaastal jagab Fortumo Tartu Ülikooli IT-tudengitele stipendiumina 10 000 eurot.

Piret Saag on Fortumo HR juht ja Tartu Ülikooli inglise keele ja kirjanduse eriala vilistlane aastast 2003.

Fortumo meeskond on aastaga enam kui kahekordistunud – 2013. aasta algul oli meid 27, tänaseks üle 60. Kasvamise tulemusena oleme suhelnud väga suure hulga erinevate inimestega üle kogu maailma – näiteks meie India kontorit tahtis juhtima tulla ligi tuhat inimest. Kuidas on Tartu Ülikooli lõpetaval tudengil võimalik tööandjale silma jääda, kui sama töökohta sihib ka suur hulk teisi huvilisi?

Kuidas jutule saada?

Esimene kontakt töötaja ja tööandja vahel tekib enamasti e-kirja teel. Kandideerija on märganud käimasolevat konkurssi või uurib ettevaatavalt, kas talle leidub organisatsioonis kohta. Kirjutamata ei tasu jätta kunagi, sest kõik konkursid polegi avalikud. E-kirja teel on endast aga särava mulje jätmine üsna keeruline. Loomulikult tunneb iga tööandja huvi, milline on inimese varasem töökogemus, aga silma jäävad need, kes suudavad vastata järgnevatele küsimustele:

Mida sa tõeliselt naudid?
Mis motiveerib sind tööle tulema?
Miks tunned huvi just selles ettevõttes töötamise vastu?

Töökogemuse kirjeldamisel tasub silmas pidada, et jäätise müümine põhikoolis pole enam asjakohane. Muuda elulookirjeldus selliseks, et see sobiks kokku kandideeritava ametikohaga.

Kui puudub varasem kogemus valdkonnast, kus organisatsioon tegutseb, siis tuleb läheneda loominguliselt – sellist asja nagu kogemuse puudumine pole olemas. Kas märkad end koolis grupitöödes pidevalt meeskonda juhtimas? Suudad uurimustöö jaoks kiirelt kokku koguda raskesti leitavaid andmeid? Sulle meeldib teisi järele aidata? Oled ära õppinud hiina keele? Sul on üks lahe hobiprojekt? Mõtle läbi, millised sinu isikuomadused ja oskused väärivad esile toomist ja põhjenda tööandjale ära, kuidas need sind tulevases töös aitavad. Põhjalik eneseanalüüs annab suurema võimaluse ka intervjuule pääsemiseks.

Tööintervjuu pole mõeldud ainult selleks, et teada saada, kas sina sobid vastavasse rolli. Vähemalt sama suur rõhk peaks olema sellel, et saaksid ise välja selgitada, kas see organisatsioon ka sulle sobib. Millised on inimesed, kellega koos tööle hakkad? Millised on ettevõtte ambitsioonid? Kasuta intervjuud julgelt, et mõista, kas see on koht, mida tahaksid oma teiseks koduks kutsuda. Samas aita tööandjal aru saada, mis sind käivitab, kuhu jõuda tahaksid, milline on see jälg, mida sooviksid endast maha jätta. Pisut üllatav on vahel tõdeda, et kui pakume võimaluse kandidaadile omapoolsete küsimuste esitamiseks, siis päris tihti ei tule sealt midagi. Ometi on töövestlus just see aeg ja koht, et enda küsimustele vastused saada.

Enne intervjuud tasub uurida ka organisatsiooni kultuuri kohta, sest riigiasutuses kehtivad teistsugused kirjutamata reeglid kui IT-ettevõttes. Esimesse sobib pigem minna pintsakuga, teise puhul ei pööra riietusele tähelepanu. Organisatsioonid on igapäevases asjaajamises ja suhtlusstiilis väga erinevad, seetõttu tuleks tööandjalt lähemalt näiteks uurida tööaegade, tööväliste ühistegevuste ja meeskonna iseärasuste kohta. Kui midagi jääb tööandja vastustest kripeldama, siis aja jooksul see tunne süveneb. Hea mõtteharjutusena võiks näiteks läbi mõelda, kas läheksid samasse kohta tagasi, kui sul poleks seda tööd vaja?

Mida ootab tööandja sinult?

Fortumos võtame kõiki huvilisi üsna puhta lehena, ka siis, kui nad on väga konkreetse positsiooni peale kandideerinud. Me ise vaatame alati laiemalt ja võib juhtuda, et kindla koha peale kandideerinud inimese tugevus lasub meie mõistes hoopis kusagil mujal.

Fortumos intervjueerib potentsiaalset töötajat korraga tavaliselt kaks inimest. Väga suurt paneeli me teisele poole lauda tekitada ei soovi. Küll aga näeb inimene enne töölepingu allkirjastamist vähemalt 3-4 meie töötajat ja tihtipeale läbib ka proovipäeva või eemalt sooritatava praktilise töö. Selle vältel tahame näha inimese koostööoskust, probleemilahendamise võimekust ja mõttetöö protsessi.

Ülikoolis läbitud konkreetne eriala ei pruugi töösaamisel oluliselt piirata või kaasa aidata. Oluline on see, mida oled ise läbi katsetanud, uurinud ja mis sulle päeva lõpuks kõige rohkem korda läheb. Kui sa oled selle enda jaoks selgeks mõelnud, siis on juba oluline samm tehtud. Jätkuv uudishimu ja julgus erinevat proovida aitavad kõige kiiremini edasi ning on võimaldanud ka Fortumol laieneda 80 riiki.

Milline tähendus on ülikoolil?

Tartu Ülikool kannab endas kvaliteedi- ja usaldusmärki ja eristub meie kogemuste põhjal seetõttu, et annab laiema baasi, kus on nii teoreetilist kui ka praktilist õpet, mille peale on lõpetajal oluliselt kergem oma tulevikku ehitada.

Märkimisväärne on ka TÜ välisülikoolide partnervõrgustik. Soovitan kindlasti seda võimalust kasutada ning mingis etapis välismaal haridust omandada. Ära käimine annab juurde olulise dimensiooni oma õpingute mõtestamisel ja edasise (nii töö- kui ka isikliku elu) planeerimisel.

Oluline on ka ise aduda, et ülikoolist kaasa saadud teadmised ja oskused on alles vundament, mille peale hilisemas elus midagi tähenduslikku luua. Alustavale töötajale on sisseelamisel sõbralikud kolleegid ja läbimõeldud onboarding plaan küll igati toeks, aga samas ega päris kandikul kätte midagi ei tooda – kiiresti kasvavas ettevõttes ei ole lihtsalt võimalik muudatusi maailmavaluga läbi elada või pikalt asju planeerida. Ise tuleb olla piisavalt hakkaja, et soovitud eesmärgid kinni püüda ja plaanid ellu viia.

Samal teemal