Otsing

Ott Karulini soovitused Arvamusfestivaliks

Neljas Arvamusfestival toimub 12. ja 13. augustil Paides. Põhimõtteliselt võib tulla ka lihtsalt kaheks päevaks suve nautima, sest ainuüksi reede õhtul on kuus kontserti, lisaks videokunstinäitus ja ligi nelikümmend kohvikut (ning loodetavasti ka ilus ilm). Eelmisel aastal käis Arvamusfestivalil 10 000 inimest ja vaatluspraktika põhjal võib väita, et enamik neist leidis ka tee mõnele arutelule. Viimaseid on programmis üle kahesaja, seega võib esiti silme eest kirjuks võtta (selles osas on abiks Arvamusfestivali äpp, kus oma kava kokku saab panna).

Tahtmata kellelegi öelda, mida teha, toon siiski järgnevalt mõned soovitused.
Pealavasid Arvamusfestivalil ametlikult pole, aga pole ehk üllatav, et enim sütitavad arutlejaid teemad, mis ka ühiskonnas päevakorral. Need on ka enim osalejaid mahutavatel aladel. Sel aastal on üheks fookuseks Julgeolekuala, kus asutakse kohe asja kallale, kui arutelude pealkirju lugeda: „Kas sõda tuleb või mitte?“, „Taevas kukub alla!?! Julgeolekust ja ohtudest rääkimise eesmärk ning mõju“, „Miks Ida-Viru noormees tahab teha Eesti turvalisemaks?“, „Kodu ettevalmistamine kriisideks: kas mul viimsepäeva konserv on olemas?“ jne. Teine fookusteema on Rändealal ja siingi krabatakse härjal sarvist: „Mis nad siis tulevad meie õue peale kaklema?“ ja „Sisserändaja – oled sa tont või inimene?“ on sobivad stiilinäited.

Eelloetletu võib mõjuda üsna hüsteerilisena, kui unustada, et Arvamusfestivalil on vägagi omal kohal nii (enese)iroonia kui mängulisus. Sel aastal ongi varasemast märksa enam kaasavaid aruteluformaate. Näiteks selsamal Rändealal väärtusmäng või virtaalreaalsus, mille kaudu saab kogeda elu Za’atari pagulaslaagris Jordaanias. Aga miks ka mitte kiirkohting randlasega Merekultuuri alal või Elav Raamatukogu ja karjäärinõustamine Tööelualal.

Kindlasti tasub läbi astuda Õpiorust, kus mitu haridusteemalist ala (nt 22. sajandi hariduse alal arutletakse teemal „Kas lapstööjõu soodustamine või samm parema tuleviku suunas?), ning Noortealalt, kus teemadeks muu hulgas „Noored juhid, kas märk avatud meelest või risk?“ ja „Kust algab noorte stardiplats?“. Festivali aruteluprogrammi lõpetab aga traditsiooniliselt parlamendierakondade esimeeste debatt, kus poliitikud juba naljalt katteta lubadusi ei anna ega kulunud jutupunkte kasuta.

Kõige olulisem soovitus on aga planeerida päeva ka vähemalt üks arutelubingo hetk ehk osaleda mõnel arutelul endale justkui kaugel teemal, sest siis on tõenäosus ka tegelikult uusi ideid saada isegi suurem, kui tuntud arvamusliidrite ja koduste teemade järel joostes.

Arutamiseni!

Ott Karulin
Arvamusfestivali eestvedaja


  • Ott Karulin on teatriteadlane, ajalehe Sirp peatoimetaja ning Arvamusfestivali eestvedaja.
  • Ott Karulin lõpetas 2005. aastal Tartu ülikooli kirjanduse ja rahvaluule eriala.
  • 2013. aasta kevadel sai ta Tartu ülikooli doktorikraadi teatriteaduse alal, kaitstes doktoritöö teemal “Rakvere Teater „täismängude” otsinguil aastail 1985–2009”.
  • Arvamusfestival on üha rohkem populaarsust koguv arutelufestival, mis toimub sel aastal 12.-13. augustil Paide Vallimäel. Kavaga saad tutvuda www.arvamusfestival.ee/kava/.

Samal teemal