Otsing

Eduka ettevõtja 10 õppetundi

Põlvamaa juurtega Kuldar Leis on laialdaselt tuntud ettevõtja ja investor, kes on olnud osaline nt Ösel Foodsi, Premia Foodsi, restorani LUMI, Lottemaa, OKKA ja Linda Nektari lugudes. Kuldar Leis toob välja 10 ettevõtluse õppetundi, mida ta oma elu jooksul avastanud on.

1. Uues seltskonnas vanad tiitlid ei maksa
Juba noore poisina kogesin pettumust, kui mõistsin, et kooliaegne kiitus ei tule elus järgmistesse etappidesse ja seltskondadesse kaasa. Kui läksin koos kursavennaga Rannu juustuvabrikusse praktikale, siis ootamatult jagus kiidusõnu üksnes kursavennale, kes koolis justkui varem tublidusega silma ei paistnud. Hilisemad kogemused on seda üksnes kinnitanud – olenemata kuuldustest, tahavad uued inimesed oma silmaga tõestust näha.

2. Erinevates kollektiivides töötavad erinevad nipid
Minu esimene nn ülemuse amet oli varumise tehnoloog, kus minu alluvuses töötas 40 daami piima kokkuostjana. Ma olin kõigest kahekümnene ja nende jaoks tühine noor kollanokk. Kuni ühel peol tantsitasin kõik daamid läbi, ainult kolm tükki jäi tantsitamata – järgmisest päevast oli nende suhtumine tundmatuseni muutunud. Teise näitena tuleb meelde noore poisina kehva töökultuuriga laadijate juhendamine – pärast tulutuid pingutusi otsustasin võtta neile ülemuseks pikajalgse särasilmse neiu, kelle sõna nad meeleldi kuulasid. Mõnikord aitab ka lihtsalt kiitmine. Igaühele tuleb leida oma vigur, mida kasutada.

3. Õpi teistelt ja otsi enda iidoleid
Üheksakümnendate alguses olin Põlva Piima varustusosakonna juhataja ja see oli aeg, kus kõik oli defitsiit. Mu tollane tööiidol oli ametivend Salvestist Onu Bella, kellest arvasin, et ta on võimeline kõike igalt poolt välja rääkima. Edaspidises elus olen alati leidnud õpetajad, kellelt saan inspiratsiooni. Tihti mõeldakse iidolite all maailma tegijaid, nagu Jobs ja Gates, aga mulle meeldib õppida pigem eestlastelt, kellest võib isegi rohkem kasu olla. Kohalikeks eeskujudeks võiksid olla nt vana tegija Tarmo Noop, noored entusiastlikud IT tüübid ja ka oma niši leidjad, nagu Rasmus Rask jäätisega. Eestlane on Leiutajateküla Lotte, meil on siin nii palju ägedaid tegelasi.

4. Vali meeskonna juht alati esimesena
Esimesena tuleb alati välja valida eestvedaja, kes saab endale ise meeskonna moodustada. Olen olnud olukorras, kus mind värvati viimasena juhi positsioonile, see oli täiesti ebaloogiline. Kehtestamine ja harjumuste kujundamine tuleb lihtsamalt, kui juht saab ise valida, keda oma meeskonda vajab. Kusjuures olen ikka ja jälle täheldanud, et erineva loomusega inimesed moodustavad kõige efektiivsema meeskonna ja meeskonda tuleb selliselt kasvatada, et järelkasv tuleks peale. Inimesed on tähtsamad kui strateegia.

5. Kõik inimesed on peidetud võimalused
Kõikide inimestega, kellega koostööd teed, võivad teed taas ristuda. Minule on tulnud mitmed pakkumised just tänu ühisele varasemale kogemusele. Tihti me ise ei teagi, kellele võime silma jääda. Nt kutsus mind Olari Taal Ösel Foodsi Aura brändi looma Hoiupanga-aegse kogemuse põhjal, kuigi ma ise ei tajunudki, et me nii palju panganduses suhtlesime. Ilmselt kehtib ka vastupidine reegel, et kui kellelegi jääb halb mulje, siis võid jääda ilma võimalustest, mis muudaksid Sinu elu. Positiivsed inimesed jäävad alati silma ja saavad võimalusi.

6. Ära lase nõrkushetkel enda arengut peatada
Kunagi, kui olin saamas Öseli juhatuse esimeheks, ütles eelkäija Olari Taal, et ma pole veel juhiametiks valmis, aga ta oli valmis saama minu mentoriks. Ta pidi hakkama mind kaks korda nädalas õpetama. Kui esimesed kaks päeva kätte jõudsid, siis rääkis Olari ainult minu nõrkadest külgedest ja võite ette kujutada, et seda oli valus kuulata. Teise päeva lõpus ütlesin talle, et tal ei ole mõtet minu pärast Haapsalust Tartusse sõita ja meie mentorluse koostöö lõppes. Tänaseni kahetsen, et sellisest pakkumisest oma nõrkuse tõttu keeldusin. Tarkadelt tasub õppida, mitte neid vältida.

7. Riski ja usalda
Olen oma elus võtnud palju riske. Nt Linda Nektar oli kunagine vana kolhoosiaegne veinitehas, mille omanik jagas ära, et ellu jäämiseks on vaja muutust. Koos teadlaste ja tarkade inimestega arendati välja uus tehnoloogia toorveini tootmiseks. Selleks oli vaja investeerida hunnik oma raha, sest pangad ei uskunud meid ega võimaliku tehnoloogilise pöörde juttu. Ka ma ise ei saanud sellest kõrgtehnoloogiast sügavuti aru ja risk oli suur, aga ma usaldasin asjatundjaid ja tänaseks päevaks on see kordades ära tasunud.

8. Pankrotti ei tasu karta
Äri on äri, kõik on ostetav ja müüdav. Paljud mõtlevad, et kui siduda end ebaõnnestumisega, siis on plekk kogu eluks küljes. Pankrotti ei tasu karta, sest mõistus jääb ju alles, eks vigu tuleb alati ette. Õnneks on Eestis muutumas eelarvamused ja halb suhtumine ebaõnnestumiste suhtes. Kui mõned korrad läheb äriliselt kehvasti ja midagi kriminaalset pole, siis on see rikastav õppetund edasiseks eduks.

9. Vaata ajast ette
Kui ettevõtluses mõelda tänases päevas, siis jäävad tihti suured võimalused märkamata. Ma proovin alati vaadata ettepoole ja näha võimalusi, mis mõne aasta pärast on igapäevased. Nii ehitasin koos TÜ teadlaste ja Austria arhitektidega esimese passiivmaja Eestis, sellel põhimõttel rajame praegu ka Põlvasse riigigümnaasiumit, millest saab esimene liginullenergia koolimaja. Nii mõnedki praegused ärid on mul teaduspõhised ja vaatavad kaugemale ette, mis loomulikult tähendab lühiajaliselt rahalist kannatamist. Kui küsitaks, mis suunas tuleviku Eestis tasub vaadata, siis esimesena kargab pähe kolm valdkonda: energiatõhus ehitus, organic Estonia ehk mahe Eesti ja teadlaste, ettevõtjate ning noorte koostöö Eesti (teadus)tarkuse müümiseks maailmale. Selleks oleks loomulikult vaja, et ettevõtlikkuse õpe oleks kohustuslik nii ülikoolis kui ka juba gümnaasiumiastmes.

Passiivmaja lõunakülg
Eesti esimene passiivmaja
PÕLVA RG lõunakülg
Põlva riigigümnaasiumi eskiisis

10. Ära unusta perekonna väärtust
Minu esimesed kaks last kasvasid suuresti isata, sest ma olin ju tööl, aga kolmas kasvab isaga koos. Täna on minu jaoks pere väärtus kordades teine kui 20ndates. Ilmselt on see ka loomulik, ettevõtja karjääri alguses paned käe kuhugi korraks külge ja märkamatult oled kogu käe koos hingega ära andnud. Mõni aeg tagasi tundsin, et mul ei ole praegu enam indu olla juht ja tahan olla rohkem perega. Väärtused võtavad ajaga õigema suuna.

Lõpetuseks tahan kõikidele noortele soovitada, et ammutage kogemusi ja infot võimalikult palju ja kiiresti ning seejärel pange saadud teadmised enda kasuks tööle. Esimene töökoht võiks olla mõni suur ettevõte, kus näed, kuidas suured süsteemid toimivad, aga sinna ei tasu kauaks jääda. Kui Sul on vähegi ettevõtlikku meelt, siis tee oma äri. Arenda seda, milles sa tugev oled. Ei kujutaks täna ette, et kõik telefonikõned ja probleemid tulevad samast töökohast või valdkonnast, see ei ole minu jaoks huvitav. Kui oled seotud mitme projektiga, siis on elu mitmeid kordi huvitavam.


• Kuldar Leis on lõpetanud Tartu Ülikooli rahanduse ja krediidi eriala 1993. aastal.
• Kuldar Leis on Eesti tippettevõtja ja investor, kes muu hulgas on Lottemaa ja Linda Nektari üks omanikest.
• Ta on töötanud Hoiupanga regioonijuhi, Ösel Foodsi müügi- ning turundusdirektori ja Premia Foodsi juhina.
• Lisaks on Kuldar Leis Põlva vallavolikogu esimees ja talle kuulub Eesti esimene sertifitseeritud passiivmaja.
• Alates 2015. aasta juunist toimetab Kuldar Leis ka Tartu Ülikoolis ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse arendusjuhina.

Samal teemal