Runnel ja Strauss: “Sina võid olla see, kes toob õigluse sinna, kus seda hetkel ei ole!” (lisatud video)

Tõnu Runnel on Tartu ülikooli õigusteaduse eriala vilistlane aastast 2005. 15-aastaselt lõi Runnel oma esimese veebiagentuuri Krabi ja disainis muuhulgas ka Õhtulehe veebilehekülje. Praeguseks on ta kahe eduka ja auhinnatud ettevõtte, kodulehekülgede loomise tööriista Voog (endine Edicy) ja veebiagentuuri Fraktal tegevjuht ja üks omanikke.

Veiko Strauss on TÜ õigusteaduse tudeng. Ta on olnud Tallinn Music Weeki korraldustiimis ja töötanud praktikandina GLIMSTEDT advokaadibüroos. Hetkel töötab Strauss ettevõttes Voog turunduse alal.

Tõnu ja Veiko panid kirja oma nägemuse õigusteaduse õppimise vajalikkusest ja uue õppesuuna IT-õiguse olemusest. Tekstidest valmis video õigusteaduse õppekavale, milles edastab sõnumi Tõnu Runnel.

Tõnu Runnel: “Eesti on üks neid kohti, kus kirjutatakse maailma õigusajaloo järgmised leheküljed”

Meie sinuga kihutame raketina kõige ees, näitame teistele teed. Oleme rajaleidjad ühiskonna paremaks ehitamisel tehnoloogia abil.

Oleme üles ehitanud maailma ägedaima e-riigi. Eestis on kõige rohkem start-up’e elanike arvu kohta. Kiire mobiilne internet ulatub kõikjale. Lapsed õpivad koolis programmeerimist, siin vormitakse maailma tulevikku.

Just sellel hetkel astud uksest sisse sina!

Tehnoloogia on ainult üks tükk tulevikuühiskonna mosaiigist. Sa aitad leida vastused küsimustele näiteks selle kohta, kuidas uued tehnoloogiad igapäevaelu mõjutama hakkavad. Või kuidas täiesti uut tüüpi ärivaldkondades kokkuleppeid sõlmida. Või mis õigused on start-up’i asutajal, rahastajal, töötajal ja lõpuks selle toote kasutajal.

Millise riigi õigus üldse kehtib, kui kõik osalised on maailma erinevates punktides, alati liikumises, riigipiire ammu enam tähele panemata? Eesti on üks neist kohtadest, kus kirjutatakse maailma õigusajaloo järgmised leheküljed. Siin toimus ka üks esimesi kübersõdasid ja asub NATO küberkaitsekeskus.

Sina võid olla üks uue ajajärgu esimesi õigusteadlasi.

Maailm vajab sind.

Tule ja aita interneti ja tehnoloogia mängureeglid paika panna, tõmba meid tulevikku.

On aeg!

Veiko Strauss: “Kas sulle meeldiks reisida ringi mööda maailma, süüa hommikust Zuckerbergiga ning õhtustada Gatesiga?”

Ma ei tea, kui palju tead sina juristidest. Võib-olla sa arvad, et juristid ongi need kõige hullemad šaakalid, kes lihtsalt koorivad inimesi. Uhked ülikonnad, luksusautod, kallid restoranid.

Võib-olla arvad sa, et raha ongi nende ainuke motivatsioon. Midagi muud seal ju olla ei saa. Ükski täiemõistuslik inimene ei piinaks end ju viis aastat õigusteaduskonnas ning hiljem aastaid advokaadibüroos.

Aga võib-olla ei olegi sa kunagi mõelnud MIKS nad seda teevad. Miks nad viitsivad lugeda tuhandeid lehekülgi? Miks nad on valmis töötama tavalise inimese unetundidel?

Aga võib-olla ei ole sa näinud ka ebaõiglust.
Võib-olla ei ole sinu venda surnuks pekstud.
Võib-olla ei ole sa näinud nutvat last, kelle isa süütu mehena järgmised kolm aastat vangis peab istuma.
Võib-olla see ei kotigi sind.

Aga kui sulle läheb korda, millises riigis me elame, kui sinu jaoks on oluline, et kriminaal, kes su vanaema kasvuhoone segi peksis, saaks õiglase karistuse, kui sa tahad, et kõigil oleksid võrdsed võimalused, siis tule ja tee selle jaoks midagi ära.

Sina võid otsustada, kes läheb vangi. Just sina võid kirjutada paremaid seadusi. Sina oledki see, kes võib aidata neid, kes seda ise ei suuda. Jah, ka sinust võib saada jurist.

Keegi, keda meenutatakse ka sada aastat hiljem.

Sinust võib saada keegi, kes tõi õigluse sinna, kus seda ei olnud.

Tule ja õpi õigusteadust. Tee see asi ära!

Mis aastal sina oma esimese arvuti said? Mina sain enda oma 1992. aastal. Kogu see “hi-tech” ja “nutivärk” on veel meeletult uus.

Kas sa ei ole vahepeal mõelnud, mis tegelikult juhtub, kui sa oled Gmailis vajutanud “send” nuppu? Oled sa kunagi lugenud läbi mõne veebilehekülje kilomeetritepikkused kasutustingimused enne, kui klikid “I agree”?

Kas sa oled kunagi mõelnud selle peale, kui palju infot sa tegelikult endast veebi maha jätad: kommentaarid Delfis, säutsud Twitteris, match’id Tinderis.

Aga kas sind ei aja närvi, kui mingi suvaline tüüp kusagil Moskva keldris su e-maile loeb? Kas sulle ei käi pinda, kui keegi käsutab sinu infot nagu enda oma? Müüb-ostab-vahetab iga jälge, mille sa veebi oled jätnud, ning küsib selle eest ka räiget raha.

Kas sind ei vihastaks, kui sa tellid mõnest Hiina e-poest selle kõige ägedama vidina, aga kahe nädala pärast on sul kulleriga ukse taga mingi suvaline plastikjunn, mis isegi ei tööta?

Kas sa usud mind, kui ma ütlen, et selliseid probleeme on veel palju? Väga palju. Kas sina tead, milline on neile õige lahendus?

Kas sina ei  tahaks olla esimene, kes mõne neist probleemidest lahendab? Kas sulle ei meeldiks reisida ringi mööda maailma, süüa hommikust Zuckerbergiga ning õhtustada Gatesiga?

Kas sa ei tahaks olla Google’is nagu oma inimene?

Kas sa ei tahaks kirjutada reegleid, mida sinu ja kõigi teiste infoga võib ning ei või teha?

Maailm vajab sind, et sa tuleksid ja aitaksid paika panna Interneti mängureeglid.

Tule ja õpi IT-õigust. Tule ja valluta maailm.