Taavi Rõivas – edukas enda südame järgi

Peaministri karjäärile mõeldes võiks eeldada, et küllap see on kulgenud lepase reega. Kuid Taavi Rõivase puhul see päris nii pole läinud. Tänane peaminister ei olnud kunagi päris viieline, kuid sai alati häid hindeid õppeainetes, mis teda tõeliselt huvitasid. Rõivas möönab, et on alati usaldanud oma vaistu ja teinud just seda, mida ta ise tõeliselt tahab. Nii valiski ta edasiõppimise suuna just selle järgi, mis teda siiralt paelus ja mitte selle järgi, mis peaks kindlustama tulevikus korraliku sissetuleku.

Pärast keskkooli teadis Rõivas, et tahab tulla õppima Tartusse. Ta oli kindlalt veendunud, et Tartu ülikooli majandusharidus on Eesti parim ja usub seda siiani. Samuti meeldis peaministrile mõte alustada iseseisvat elu, kus tuleb omal käel hakkama saada muna praadimise ja ahju kasutamisega. Oma kogemustele tuginedes kinnitab ta, et Tartu ülikool annab väga kvaliteetse hariduse, millest on tal tänaseks väga palju kasu olnud. Peaminister rõhutab, et omandatud haridusele ei ole tal kohe kindlasti etteheiteid.

Huvi poliitika vastu tekkis Rõivasel juba keskkoolis, Tartu ülikoolis turundust ja välismajandust õppides jõudis ta aga lõpliku veendumuseni, et poliitika on tõepoolest tema jaoks. Loomulikult ei mõelnud ta siis, et hakkab kunagi peaministriks, nii nagu ta ei ole kunagi mõelnud, milline saab olema tema järgmine eluetapp. Taavi Rõivas usub, et pole mõistlik end karjääri planeerimisega lukku mõelda, sest ilmselt tuleks siis elus pidevalt pettuda. Tema kogemus näitab, et asjad ei kipu minema päris nii, nagu oled endale pikalt ette joonistanud. Päris elu kujuneb palju ettearvamatumaks kui see, mida praegu suudad ette kujutada.

Lisaks tunnistab Taavi Rõivas, et ta ei ole kohkunud neil hetkedel, kui on tulnud astuda julgeid samme ja riskida selle nimel, et saaks teha midagi paremini. Ta usub, et ka kõige edukamad ettevõtjad kipuvad olema just need, kes võtavad riske ja on valmis ka ebaõnnestuma. Riskides peab lootma ja uskuma, et järgmine samm viib edasi, mitte tagasi.

Rõivas siirdus poliitikasse eelkõige seetõttu, et mõjutada vahetult Eesti elu ning realiseerida oma maailma muutmise tahet. Peaministri ametis on muidugi ääretult suur vastutus selle eest, et kõik toimiks ja see kohustus ei lõpe reede õhtul. Valitsusjuht peab olema kättesaadav nii nädalavahetusel kui ka öösel ja ta ei saa end kunagi lõpuni välja lülitada. Pikemalt järele mõeldes tõdeb ta, et siiski on mõned kohad, kus töömõtted ununevad – näiteks Eesti väikesaared. Ka Tartus käib kell teisiti, aeg läheb kuidagi rahulikumalt, Vilsandil jalutades tajud aga tõeliselt, kuidas kella tiksumine tegelikult käib.

Rääkides Eesti väärtustest, toob peaminister alustuseks välja meie hinnalise puhta looduse. Nii võiks põllusaaduste kasvatamine olla üks Eesti kaubamärke. Lisaks puhtalt kasvanud toodangule ja IT-le oleme tugevad ka disainis, turunduses ja brändide loomises. Meie eesmärk peaks olema väärtusahelas võimalikult kõrgele tõusta ja Eestil on mitmeid unikaalseid võimalusi seda saavutada. Meil on tipptasemel haridus ja soodne ettevõtluskeskkond, lisaks on meil inspireerivad edulood.

Puutumata looduse ja kliima tõttu peame leidma ka võimalusi optimeerida oma energiavajadusi, otsides säästlikke lahendusi. Peaminister usub, et ka see on meie jaoks loogiline kompetents ning materjalide ja ressursside nutikas kasutamises võiks Eesti olla ekspert. Seejuures tuleb meeles pidada, et kõige ohtlikum arengupidur on see, kui asju tehakse nii nagu alati. Kui hakkad tegutsema väljakujunenud jälgedes – sest nii on ju alati tehtud – tasub analüüsida, kas see on ikka kõige parem lahendus ning piisav põhjendus. Peaminister usub, et kui teeme asju nii, nagu alati on tehtud, siis on see loomuliku protsessi ja innovatsiooni pidur ja vastand.

Taavi Rõivast inspireerivad ettevõtlikud inimesed ja ta naudib julget suhtlemist. Peaminister usub, et peaksime muutma tagasihoidliku eestlase kuvandit. Siinkohal meenutab ta endise Soome peaministri Alexander Stubbi nalja soomlaste kohta, mis on ülekantav ka eestlastele: introvertsed eestlased on need, kes teistega suheldes vaatavad oma kinganinasid; ekstravertsed eestlased julgevad juba kaugemale vaadata – vestluspartneri kinganinasid.

Peaminister soovitab kõikidel saavutajatel, tegutsejatel ja planeerijatel tulla välja oma mugavustsoonist. Ta julgustab rääkima võimalikult paljude inimestega, ka nendega, kellega alguses kohe rääkida justkui ei tahaks. See ei ole lihtne ja nõuab julgust, uudishimu ja huvi. Mõnikord piisab naeratamisest, mõnikord aga sellest, kui istuda esimesse ritta.

• Taavi Rõivas on Eesti Vabariigi peaminister alates 26. märtsist 2014.
  • Kõrghariduse omandas peaminister Tartu ülikooli majandusteaduskonnas, mille lõpetas 2002. aastal välismajanduse ja turunduse erialal.
  • Aastatel 2012–2014 oli Taavi Rõivas Eesti Vabariigi sotsiaalminister.
  • Taavi Rõivas on harrastusjooksja ning on maratonil osalenud kolm korda, parim aeg on olnud 3.46 Valencias.
  • Taavi Rõivast saab jälgida Twitteris, Instagramis ja Facebookis.

Vaata videot Taavi Rõivasega TÜ karjäärikohvikust: