Margus Kasterpalu: “Inimesed ei pruugiks karta ja võiksid lasta end teatril üllatada.”

Tartu linn on täis jutukahinat äsja nähtud etenduste kohta ning kohvikutes kuuleb sügavaid arutelusid laval kõlama jäänud mõtetest. Selle nädala alguses avati Eesti suurim teatrifestival Draama 2015, mille peakorraldaja, Tartu ülikooli vilistlane Margus Kasterpalu kutsub inimesi üles laskma teatril end üllatada. Ka tavapäratul teatril.

Eesti teatri festival toimub 19. korda ning on aasta–aastalt kogunud üha enam populaarsust. Piletite müüki tulemise päevaks valmistutakse juba aegsasti ning populaarsemad etendused müüakse välja minutitega. Festivali tuntuse kasv ei ole üllatav, sest festivali kavasse pääsevad üksnes väärt etendused ja pealtvaatajad teavad seda. Publikul jääb üle vaid usaldada ja olla avatud, et lavastused jõuaksid nendeni, avaldades mõju elule, mõtetele või lihtsalt hetke meeleolule.

Margus Kasterpalu usub, et viimne kui üks festivali etendus on täis sisu ja valmis publikut üllatama: “Ses mõttes võin ma puhta südametunnistusega soovitada kõiki lavastusi kõigist viiest programmist. Inimesed ei pruugiks karta ja võiksid lasta end teatril üllatada. Ka tavapäratul teatril.”

Neile, kel on ikka raske valikut teha, valisime välja oma lemmikud:

• “1987”, Tartu Uus Teater/TÜ VKA

1987 on aasta, mil Orwelli lootusetuimast aastast 1984 on möödunud 3 aastat ning täiesti uue reaalsuseni 1990. aastal on veel 3 aastat aega. See on aasta, kus tsiviilkaitseoskused on sama iseendastmõistetavad kui arvutioskus praegu. See on aasta, mil küpseb põlvkond, kes on loonud tänapäeva Eesti. “1987” toob lavale TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 10. lennu diplomandid etendamas tsiviilkaitse-punk-laadis lavastust noortest, kes arenevad, kasvavad ja küpsevad koos uue riigikorraga.

Autor, lavastaja, kunstnik, muusikaline kujundaja: Ivar Põllu (TÜ kirjandus ja rahvaluule 1999)

•  “Rhythym is a Dancer”, Henri Hütt

Millist rütmi jälgida? Võib olla on see südame löökide rütm, võib olla sammud, võib olla eksimuste kordused, võib olla igale ärkamisele järgnev ambitsioon teha üks fraas rohkem.

Henri Hütt on (etendus)kunstnik, kes tantsib peamiselt techno saatel ja katsub leida oma etenduse „Rhythym is a Dancer” abil vastused küsimustele, mis teeb rütmist rütmi ja tantsijast tantsija.

Autor, esitlus: Henri Hütt (TÜ VKA tantsukunst 2010)

• “Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine”, Kinoteater

Kinoteatri uus lavastus “Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine” on lugu noorest õpetajast, kel on veel hästi meeles oma põhikooliaegsed õpetajad – vanakooli pedagoogid, raudse kaardikepi ja terava ütlemisega. Teda kannustab soov saada heaks õpetajaks, aga mitte muutuda nendesuguseks.

Esitlus: Priit Kruus (TÜ kirjandus ja rahvaluule 2007)

Draama 2015 toimub 7.-13. septembrini peamiselt küll Tartus, aga esmakordselt esitatakse valitud etendusi ka Tallinnas.

• Margus Kasterpalu on lõpetanud TÜ eesti keele ja kirjanduse eriala 1991. aastal
  • Ta on töötanud teadurina Eesti Kirjandusmuuseumis, Eesti Televisiooni kultuurisaadete peatoimetajana, ajalehe Postimees kultuuritoimetuse juhatajana ja sihtasutuse Eesti Teatri Festival kunstilise juhi ja juhatajana
  • Lavastusi: August Gailiti “Isade maa” Rakvere teatris (2012), Paul-Eerik Rummo “Tuhkatriinumäng” Eesti Draamateatris ja Saueaugu teatritalus (2011) ning Jaan Unduski “Quevedo ehk Armastus ja tuhk” Vanemuise Sadamateatris (2010).
  • Kasterpalu on Saueaugu Teatritalu peremees, Eesti lavastajate liidu liige ja Valgetähe V klassi teenetemärgi laureaat