Kairi Tuulmägi: „Tahan õppida kogu elu!“

Kui ma 2008. aastal magistriõpingud Tartu ülikooli õigusteaduskonnas lõpetasin, ei osanud ma aimata, et kunagi taas üliõpilasena selle kooli uksest sisse astun. Oma karjääri jooksul olen aga jõudnud arusaamani, et õppimine ei lakka eal. Ja ei tohikski. Seega olen nüüd aastaid hiljem taas Tartu ülikoolis uusi teadmisi omandamas ja end uues valdkonnas arendamas.

Pärast ülikooli lõpetamist töötasin pikalt ühes Eesti juhtivas advokaadibüroos advokaadina, kuid aastal 2014 otsustasin teha karjääripöörde ning asuda tööle tarkvaraarenduse ja ärikonsultatsioonidega tegelevas äriühingus. Kusjuures IT-õigusega ei olnud ma oma varasemas töös süvitsi kokku puutunud, mistõttu pidin end selle valdkonna eripäradega kiiresti kurssi viima. See protsess oli minu jaoks väga põnev, tegu oli väljakutsega, mis tekitas minus soovi omandada kõikvõimalikud teadmised.

Tänapäeval on muidugi võimalik üsna edukalt õppekirjanduse ja internetis kättesaadava materjali abil uusi teadmisi omandada, kuid mulle tundub, et see ei asenda ülikooliharidust. Tundsin vajadust end mõne ülikooli juures IT-õiguse valdkonnas täiendada. Nii astusingi 2015. aasta sügisel taas Tartu ülikooli, seekord täiendusõppijana. Seeläbi sain õppida igapäevase töö kõrvalt koos teiste juristidega ning kohe omandatud lisateadmisi rakendada. Samuti sobis mulle õppevorm, kus lisaks teoreetilistele ning praktilistele õigusainetele sain omandada teadmisi ka IKT valdkonnast üldisemalt, mis laiendas silmaringi ning aitas kaasa tarkvaraarenduse valdkonna siseelu paremale mõistmisele.

Praktiseeriva juristina ei ole lihtne ühildada tööd, kooli ja eraelu, kuid tänu paindlikule õppeprogrammile sain ise oma tunniplaani kokku panna, lähtuvalt huvipakkuvatest ainetest ning ajalistest võimalustest. Loomulikult oli suur roll ülikooli astumises ka mu tööandjal, kes on töötajate enesetäiendamise osas väga soosiv ning võimaldab selleks muu hulgas paindlikku tööaega. Neile, kes tahaksid töö kõrvalt taas õpingute rada käia, aga hindavad seda igapäevase töö kõrvalt liiga keeruliseks, soovitan istuda oma tööandjaga maha ning arutada erinevaid võimalusi. Üldjuhul suhtuvad tööandjad täienduskoolitustesse väga positiivselt ja töötajat, kes soovib end arendada, hinnatakse veelgi enam.

Käesoleval sügisel jätkan oma õpinguid juba IT-õiguse magistriprogrammis ning kes teab, võib-olla saab minust kunagi ka IT-õiguse doktorant. Leian, et tegemist on kiirelt areneva valdkonnaga ning tunnen, et tahan end sellel teemal pidevalt täiendada.

• Kairi Tuulmägi on Tartu ülikooli õigusteaduskonna vilistlane aastast 2008.
  • Ta on Nortal AS‑is jurist ja täiendab end Tartu ülikooli IT-õiguse magistriprogrammis.
  • Tartu ülikooli IT-õiguse õppekava pälvis Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) aasta idee auhinna.
  • IT-õiguse õppekava baasil on välja töötatud uuenduslik täiendusõppeprogramm, mis on sel aastal registreerimiseks avatud 15. augustini.