Jevgeni Ossinovski: “Õppima peaks seda, mis meeldib ja mida päriselt teha tahad.”

Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski on lõpetanud Tartu ülikooli filosoofia eriala aastal 2007 (cum laude). Pärast Tartu ülikooli lõpetamist veetis Ossinovski mitu aastat õppides Suurbritannias. 2007 astus Ossinovski Warwicki ülikoolis tudeerima kontinentaalset filosoofiat. Teise magistrikraadi sai ta Londoni majandus- ja politoloogiakoolist aastal 2010. Mõlemad kiitusega. Ossinovski on Riigikogu väliskomisjoni ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liige ning EV haridus- ja teadusminister alates märtsist 2014. Ajaveebi sissekanne on koostatud Ossinovski esinemise põhjal TÜ karjäärikohvikus 11. novembril 2014.

“Olen võtnud endale omaks suhtumise, et kui ma midagi teen, siis olen selles kõige parem,” avaldas Tartu ülikooli karjäärikohvikus ühe oma elu põhimõtetest haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski.

Bakalaureusetöö kirjutas minister end enim mõjutanud filosoofist Nietzschest, magistritöö aga Heideggerist. Viimast tööd ei soovita ta kellelgi lugeda, sest tema sõnade kohaselt “Heidegger on tappev.” 2007. aastal lõpetas filosoofikraadi saanutest 7 inimest 11-st cum laude’ga. Ossinovski muigas selle tõiga peale: “Latt lasti alla.” Tõsisemal toonil kinnitas minister, et filosoofia õppimine on väga hea baasharidus ükskõik millisele elukutsele. See õpetab argumenteerima ning kasvatab heaks inimeseks.

Filosoofiaõpingutest on talle meelde jäänud ka see, et enda vastu tuleb aus olla. Ossinovskile on oluline olla sotsiaalses mõttes ühiskonna jaoks tähenduslik, ta on alati tahtnud tegeleda asjadega, millel on sotsiaalne mõju ja vastutus ühiskonna arengu suhtes. Ministri hinnangul on selleks, et olla hea filosoofias, hädavajalik olla kursis diskussioonidega, mis toimuvad sel teemal ka kõigis teistes valdkondades. “On üsna kasutu lugeda Platonit, kui sa ei tea, milline oli Vana-Kreeka ühiskond laiemalt,” selgitab Ossinovski.

Minister tõdes, et isiklikus elus on kõige olulisem õnnestumise kriteerium see, kui teha seda, mis meeldib ja mida päriselt teha tahad. “Valikud, mida teha, ei peaks tulenema näiteks sellest, et kuna Eestis on vaja insenere, siis peaks inseneriks hakkama,” sõnas Ossinovski, lisades, et inimesed peaksid õppima ainet, mis neid motiveerib õppima.

Haridus- ja teadusminister ei kujuta ette, kuidas on võimalik olla hea milleski, mis inimest ei huvita. “On õppekavasid, kus pärast esimest semestrit pooled õppurid katkestavad, sest nad lihtsalt ei ole sellest teemast huvitatud,” selgitab Ossinovski. Tema sõnul peaks õppima midagi, mis meeldib ja millega suudad ära elada.

Ossinovski ei teadnud gümnaasiumi lõpus juulikuuni, mida ta õppida tahab. Ainult see oli kindel, et õppima peab Tartus.

“Ei ole mõtet kümne aasta plaane ette teha, sest elu on huvitav ja ettearvamatu ning planeerida ette isegi seda, mis toimub viie aasta pärast, on võimatu,” toetus Ossinovski oma elukogemusele. “Nii pikkade plaanide tegemine oli heal juhul 20. sajandi esimese poole teema, kus inimesed õppisid ühe eriala ja töötasid sellel alal 40 aastat.”

Ossinovski on elanud ja õppinud mitu aastat välismaal. Tartu ülikooli avaaktuse kõnes kritiseeris ta Tartu linna suletust ja sallimatust võõra suhtes. Minister kutsus Tartut üles olema lisaks rahvusvahelisi tudengeid tervitavale ülikoolile ka rahvusvahelisi elanikke ootav linn. “Väikeses ühiskonnas ühtemoodi mõtlemine tekitab stereotüüpe ja dogmasid, millest on keeruline välja murda. Välismaal elamise kogemus annab vajaliku perspektiivi, et vaadata Eesti asjadele värskema pilguga.”

Ossinovski rääkis ka, et juba koolis oli isa talle öelnud, et kui Eesti lapsed saavad viie, siis tema peab kuue saama, sest teda hinnatakse karmimalt. Uuringud on kinnitanud, et venekeelseid tüdrukuid diskrimineeritakse koolis ülespoole ja poisse allapoole ehk tüdrukutel lastakse lihtsamalt läbi saada kui poistel. Sallivuse mõttes on Eesti OECD riikide pingereas viimane.

Ossinovski viimane soovitus kuulajatele oli: “Tehke seda, mida meeldib, tehke seda võimalikult hästi ja ärge kahetsege, kui läheb halvasti.”

Teksti autor: Ave-Lii Idavain