Indrek Visnapuu: “Paigalseis mugavustsoonis saab alati mingil hetkel saatuslikuks!”

Indrek Visnapuu on Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonna vilistlane aastast 2000. Visnapuu on mänginud tippkorvpalli võistkondades TÜ/Rock, BC Hotronic ja TTÜ/A. Le Coq. Treeneriametit alustas mees aastal 1995. Tema juhendatavate alla on kuulunud Eesti meestekoondis ja TTÜ/A. Le Coqi abitreeneri ja Eesti noortekoondise ning Tartu koduklubi TÜ/Rock peatreenerina. Praegu on Indrek Visnapuu Audentese SG noortekoondise peatreener. Ajaveebi sissekanne on koostatud Visnapuu esinemise põhjal TÜ karjäärikohvikus 16. detsembril 2014.

“Elus on kaks kõige suuremat edasiviivat jõudu – surmahirm ja sugutung,” avaldab muigega endine tippkorvpallur Indrek Visnapuu.

Hirmust ajendatud tegevust ei pea mees siiski pikaajaliseks ja usub pigem sisemisse motivaatorisse, mis on kindlasti suuremaks jõuks otsuste tegemisel. “Motivatsioon peaks ikkagi tulema iseenesest, seda ei ole mõtet hirmuga kütta,” lisab Visnapuu.

Küsimuse peale, kas mees on oma karjääri kuidagi planeerinud, vastab Visnapuu kindla eitusega. “Minu ema oli spordipedagoog ja ma olen lapsest saadik spordi sees olnud,” väidab Visnapuu. Spordikarjäär oli asjade loomulik kulg.

Mingil hetkel sai aga tegevmängija karjäär läbi. Järgnes aeg eduka noortreeneri, noortekoondise treeneri, Eesti meestekoondise abitreeneri ja seejärel juba Tartu koduklubi TÜ/Rock peatreenerina.

Visnapuu usub, et seni, kuni oled tõusuteel ja edulainel, siis ei mõtlegi väga, kuidas ma siia nüüd sain või kuidas edasi. Alles esimeste tagasilöökide ilmnedes hakkab inimene oma tegevust rohkem kaaluma ja analüüsima. “Paraku õpitakse kaotustest elus rohkem kui võitudest,” mainib treener, “ja väikesed tagasilöögid on kasulikud, et asju ümber hinnata ja kujundada.”

Treeneritöös pakub Visnapuule kõige rohkem rõõmu nägemine, et mängija kasvab ja areneb. Juhendamist peabki treener pidevalt muutuvaks protsessiks: “Paigalseis saab mingil hetkel saatuslikuks, midagi hakkab ühel hetkel kärisema ja see paistab välja.”

Samas leiab Visnapuu, et treeneri visiooni kujundamisel ei tule kasuks ka väga kiire edu. Siin näeb mees olulise tegurina Eesti väiksust ja võimalust kiirelt pildile saada. Samal ajal on stabiilsus treeneriametis üsna harukordne nähtus.

Visnapuu arvab, et teist või kolmandat ringi treenerina tegutsedes on juba oluliselt rohkem mõtteid ja teistsugune lähenemine. Oluline on endale teadvustada, keda sa treenid. Eesti kontekstis on TÜ/Rock ja BC Kalev/Cramo professionaalsele võistkondlikule tegevusele kõige lähemal. Sealt allapoole on meeskondades juba palju muude harrastustega tegelejaid, töölkäijaid jne. “Kui professionaalse võistkonna treenimiselt tulla noorte juurde, on väljakutsed teistsugused, töö on erinev ja sissetulek teine,” väidab treener. Samas on mingid õppetunnid juba läbitud, mida järgmisel korral nooremate peal rakendada.

Sissetulekust rääkides kiidab Visnapuu vana süsteemi, kus kõik treenerid said võrdselt palka ja iga juhendaja jäi selle vanuseklassi juurde, mis talle kõige paremini sobis. Tänapäeval on raha saanud nii suureks motivaatoriks, et püüeldakse pidevalt suuremate ja tugevamate vanuse- ja võistlusklasside poole, mis võib lõpuks pärssida juhendamisel treeneri enda naudingut.

Visnapuu on läbi käinud käänulise tee nii platsil mängijana kui ka platsi ääres treenerina. Küsimuse peale, kuidas taastada hingejõud ja eneseusk pärast tagasilööke, vastab mees, et usaldus peab olema. Usaldus nii enda kui ka meeskonnakaaslaste ja treeneri vastu. Kui see usaldus ja ühtne eesmärk hakkab mõranema, siis tulevad ka tagasilöögid. “Mängija töömoraal, suhtumine ja meeskonnakaaslastega lävimine võivad osutuda hoopis olulisemaks kui mängija omadused platsil,” väidab Visnapuu, “need on omadused, mis võivad kogu hooaja tuksi keerata.”

Lõpetuseks avaldab Visnapuu oma põhifilosoofia treenerina: “Ära kunagi tee treeninguid keskmiste järgi, vaid nende järgi, kes on parimad.” Ainult nii saavad nõrgemad paremaks ja tugevatel säilib motivatsioon täie rauaga edasi pürgida. Seda mõtet võib rakendada ka elus eneses.