Erik Puura: Kümme põhjust, miks ma astuksin uuesti Tartu Ülikooli

1. See on peamine erinevus ülikooli ja gümnaasiumi vahel. Vabadus mõelda. Vabadus õppida. Vabadus läbi kukkuda ja välja kukkuda. Vabadus pingutada ja lõpetada cum laude. Vabadus arendada end nõnda, et pead valima erinevate tööpakkumiste vahel – või hakkad ise tööandjaks.

2. Sõprus. Ühiste huvidega sõbrad kogu eluks. Lapselike väärtuste – kellel on rohkem asju – lõpp ja asendumine vaimsete väärtustega. Ja mida kaugemale, seda tugevamini. Kõige parem sõber.

3. Ülikoolilinna vaimsus ja hõng. Samasugune nagu Oxfordis ja Cambridge’is. Jõgi ka. Kui on raske, võib jõge vaadata. Nagu oleks sama, aga tegelikult on kogu aeg uus.

4. Igaühele midagi. Euroopa kultuuripealinn 2024 – väga suure tõenäosusega. Kaaslased mujalt maailmast, kes laiendavad maailmapilti. Eesti keel, eesti meel. Võimalus õppida teisi keeli.

5. Õppejõud. Igaüks omamoodi, rohkem ja vähem legendaarne, rohkem ja vähem peedistav, aga kindlasti väga tark ja üldse mitte halb inimene. Lihtsalt meetodid võivad olla erinevad.

6. Mis see on, milleks, kellele? Ainult rumal inimene võib nii küsida. Esimene kursusetöö, kaitsmine, kogemused. Esimene teaduslik tulemus, oodatud või ootamatu. Hingetunne, mida pole võimalik sõnadega kirjeldada.

7. Sisuliselt piiramatult võimalusi. Ole aktiivne, ole rohkem. Tee ja tunne tegemistest rõõmu, õpi juhtima ja korraldama ning päästa maailma.

8. Maailma võimalused. Üliõpilasvahetus juba õppimise ajal, võimalus omandada kogemusi mujal peale lõpetamist. Ja võimalus tagasi tulla. Üha enam avatud silmadega kõike vaadates.

9. Sõida, aga ära roni korvi. Rataste arv Tartu tänavatel kasvab iga päevaga. Oma ratas on muidugi kindlam, kogu aeg olemas – kui on hea lukk. Natuke veel ning kasvav nõudlus viib üha uute jalgrattateedeni ning autode vähenemiseni.

10. Ideelabor ja Delta. Sul on ettevõtlusgeen? Lähed Ideelaborisse ning sinust võib saada ettevõtja. Delta avatakse jaanuaris 2020. Arvutiteadus, matemaatika, statistika, majandus, robootika, ettevõtlus – kõik üheskoos uues keskkonnas. Kadestamist väärt.

Algne postitus on avaldatud 22. juunil Erik Puura Facebooki seinal.

Viis fakti Erik Puurast

* Tartu Ülikooli, Manchesteri Victoria Ülikooli ja Stockholmi Kuningliku Tehnikaülikooli vilistlane

* Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi käivitaja 2003–2012

* Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija 2008